Što nam govore tržišta LXIII
22.05.2023.
NASDAQ je probio prema gore, DAX je probio prema gore, S&P je na starim vrhovima. Sve u svemu tržište se pozicionira kao da će FED naglo i jako brzo smanjiti kamatnu stopu. Mislim da je to jako pogrešno.
Datum analize: 22/05/2023
TRENUTNO STANJE:
NASDAQ je probio prema gore, DAX je probio prema gore, S&P je na starim vrhovima. Sve u svemu tržište se pozicionira kao da će FED naglo i jako brzo smanjiti kamatnu stopu. Mislim da je to jako pogrešno.
Krenimo od DAX-a. Kristalno je jasno da se DAX ponašao kao da je u balonu. Centralna banka diže kamatnu stopu, smanjuje se likvidnost u ekonomiji, banke smanjuju plasmana, raste broj otkaza i nezaposlenost, realna potrošnja doslovno pada godinama i indeks raste. Isto kao i 1999 ili 2008. Takvo ponašanje kada indeks ide jasno protiv centralne banke je definicija balona. Isto tako trebam ponovo napisati, fundamentalno DAX nije toliko skup, ali ovdje se ne radi o fundamentalnoj vrijednosti nego o ponašanju tržišta.
Moj problem je što ne znam trgovati kada je tržište u stanju balona. U balonima tržište ide gore i trader mora biti dugačak i onda u pravom trenutku okrenuti poziciju i jahati tržište prema dolje. Problem s DAX-om je što se pravi trenutak za okretanje pozicije i zauzimanje kratkih pozicija već dogodio tri puta ove godine. Prvo je početkom godine DAX uzletio, iako je izgledalo kao da bi trebao propasti. Onda je rast stao i u ožujku je počeo padati, samo da bi se vratio nazad i opet otišao na nove vrhove. Onda je travanj i svibanj bio miran da bi prošli tjedan probio prema gore. Svaki od nabrojanih slučajeva se moglo napraviti vrlo argumentirano objašnjenje zašto treba biti kratak. I svaki od nabrojanih primjera kratka pozicije je bila jako pogrešna.
Što nam govori tržište koje je na najvećoj razini u povijesti s gore navedenim ekonomskim podatcima? Da svi problemi koji postoje su samo trenutni, ili kako se do nedavno govorilo tranzitorni, i da u budućnosti neće biti problema. Prema kretanju DAX-a ove godine Njemačka i onda uzročno posljedično EU ekonomija su fantastične.
Moram reći da je moja analiza ekonomije u potpunosti suprotna od one koje trenutno ima tržište. Isto tako ne trebam posebno naglašavati da je najbolji način za izgubiti jako puno novca, kada znaš da si jedini normalan na tržištu jer su svi ostali ludi. Stanje koje je jako opasno i jedan od razloga zašto sam toliko reduciorao pozicije jeste da moja analiza je suprotna od ponašanja tržišta.
Ne mogu ići protiv tržišta i zato jednostavno moram čekati kako bi saznao da li sam ja u krivu ili je tržište u krivu. Za to je potrebno vrijeme.
Rast NASDAQ-a je karakterističan za prvo stanje jakoga bull marketa. Najednom je svima jasno da je FED prestao dizati kamatne stope i da ekonomija ne ide u recesiju. Zato su dionice FATMAN-a (Facebook, Amazon, Tesla, Microsoft, Apple, Netflix) prve koje uzlete prema gore.
Iako se slažem s tezom da ekonomija SAD-a ne ide u recesiju ne slažem se s tezom da treba kupovati dionice koje imaju značajno visoki P/E omjer. Evo zašto.
Teza je tržišta da će kamatne stope naglo pasti. To je u potpunoj suprotnosti s mojom interpretacijom inflacije koju sada imamo. Tržište implicira da će inflacija naglo pasti i da će s padom inflacije naglo pasti i kamatne stope. Moja teza je da smo u strukturnoj inflaciji i da pad inflacije na razine manje od dva posto jednostavno nije moguć.
Teza tržišta o naglom padu kamatnih stopa nije točna iz dva razloga. Prvi je da se je struktura ekonomije promijenila i da inflaciju od 2% ili manja je teško ostvariti u ovome ekonomskom stanju. Drugi je da tržišta potpuno krivo interpretiranja monetarnu politiku i odlučivanje centralne banke. FED smanjuje kamatnu stopu u onome trenutku kada je to ekonomiji potrebno. Ne zato što je inflacija niska. Jako je pogrešno poistovjećivati nisu inflaciju s niskom kamatnom stopom.
Upravo ovdje vidimo da tržište ima paradoksalan odnos sa samim sobom. NASDAQ i takozvane “growth dionice” rastu jer tržište očekuje da ekonomija SAD-a neće ući u recesiju. Isto tako tržište očekuje da će kamatne stope pasti na izrazito niske razine što je ponašanje konzistentno s recesijom. Ako netko od čitatelja pomisli da ne razlikujem normalizaciju monetarne politike (spuštanje kamatne stope s restriktivne na neutralnu razinu) od ekspanzivne monetarne politike to nije točno. Forward P/E S&P indeksa koji je značajno iznad 18. Takve vrijednost se jedino može objasniti kao očekivanje da će FED spustiti kamatnu stopu opet na nulu jer je rast zarada već ugrađen u cijenu. Prema tome tržište ne očekuje recesiju, ali očekuje ekspanzivnu monetarnu politiku koja je karakteristična za ekonomiju koja je u recesiji.
Zaključno ili je gornji argument točan i tržište ima paradoksalan odnos sa samim sobom ili ja u nečemu griješim jer postoje varijable koje nisam uzeo u obzir.
HIPOTEZE I PREDVIĐANJA:
Nemam novih hipoteza. Još uvijek smatram da mora doći do korekcije na tržištu samo na temelju fundamenata. Naravno pitanje je kada s koje razine će početi korekcija. To su naravno dva najteža pitanja u trgovanju.
TAKTIKE I STRATEGIJE:
Kratak sam S&P i to je sve. Sve ostale pozicije sam likvidirao. Bio sam kratak euro, uzeo dobiti. Bio sam kratak dvogodišnju njemačku i talijansku obveznicu. Uzeo sam manju dobit. Likvidirao sam poziciju u svinjetini s gubitkom. Mislim da je analiza bila dobra, ali mi je trgovanje na poziciji u svinjetini bilo jako loše.
Sve u svemu kao i zadnjih par tjedana. Značajno sam reducirao pozicije, bavim se drugim stvarima i ne mogu se posvetiti trgovanju kako to želim. Zato nema previše razloga da uništavam portfelje koji ove godine nema baš dobre povrate.
Ovo je osobna analiza. Autor upravlja vlastitim portfeljem koji koristi derivate i financijski polugu. Ovaj tekst je osvrt na trenutno stanje na tržištu i ne predstavlja investicijski savjet. Investiranje u financijske instrumente nosi rizike s kojima investitori trebaju biti upoznati. Autor također aktivno trguje tako da su sve navedene pozicije privremene i lako promjenjive. Opisane koje autor ima u svom portfelju se odnose na pojedini instrument. Autor izloženost može napraviti preko stvarnoga ili derivatskoga instrumenta. Metodologija analize se temelji na tehničkoj, fundamentalno i analizi sentimenta tržišta. Analize su proizvod samoga autora i temelje se isključivo na javno dostupnim podatcima. Analize trećih strana su eksplicitno citirane ako se spominju u tekstu. Konstrukcija teksta koristi osnove znanstvene metode kako ih je definirao Karl Popper.