Što nam govore tržišta XXXVIII





6.6.2022.



Indeksi u SAD-u su se oporavili. Voli bih reći da su se stabilizirali, ali stanje je još uvijek fundamentalno slabo. Unaprijedni P/E omjer je 17,4 što je dovoljno da indeksi nisu skupi, ali pre visoko da bi bili jeftini. Ne želim da indeksi padnu, ali S&P može otići gore 200 bodova samo uz dosta napora. Tehnički gledano povrat na 4300 bi bila dobra stabilizacija tržišta, ali bi isto tako vratio unaprijedni P/E na vrijednost iznad 18 što većina sudionika na tržištu može teško prihvatiti. Znači da nas očekuje volatilnost. Ili ništa novo.





Datum analize: 6/6/2022


TRENUTNO STANJE: Indeksi u SAD-u su se oporavili. Voli bih reći da su se stabilizirali, ali stanje je još uvijek fundamentalno slabo. Unaprijedni P/E omjer je 17,4 što je dovoljno da indeksi nisu skupi, ali pre visoko da bi bili jeftini. Ne želim da indeksi padnu, ali S&P može otići gore 200 bodova samo uz dosta napora. Tehnički gledano povrat na 4300 bi bila dobra stabilizacija tržišta, ali bi isto tako vratio unaprijedni P/E na vrijednost iznad 18 što većina sudionika na tržištu može teško prihvatiti. Znači da nas očekuje volatilnost. Ili ništa novo.


EU obveznice su kolapsirale. Moram reći da me snaga pada iznenadila. Ja sam jako dobro prošao. Naporni rad se je kao i uvijek do sada u potpunosti isplatio. Moja hipoteza o obveznicama se pokazala točnom. Ne samo to nego je ugrađivanje rasta kamatnih stopa tek sada počelo tako da se pad cijena obveznica tek može očekivati.


Točno sam pretpostavio da će EU banke reagirati na tržištu tek kada postane jasno da će ECB dići kamatnu stopu. Znači da neće biti akcije nego samo reakcija koja će uzrokovati da sa tržišta pobjegnu i zadnji kupci. Postoji mogućnost da velike banke brane svoje pozicije tako da neko vrijeme umjetno vrijeme održavaju cijenu obveznica, ali za to je sada pre kasno. Hedge fondovima je postalo jasno da se novac dijeli besplatno.


Tržište je jednostavno stjerano u kut. Velike banke moraju ili prodati svoje pozicije u obveznicama (što znači pad cijene obveznica) ili moraju zaštititi svoje pozicije putem derivata (što znači pad cijene obveznica). Svi su na istoj strani tržišta.


Sljedeći tjedan je sastanak ECB-a. Kao što sam rekao u prošlom postu, osobno vjerujem da ECB ne može napraviti dobru stvar, a poznajući njih znam da će napraviti krivu stvar. Lagarde će reći da se ECB mora jako boriti protiv inflacije i ponašati će se kao da sve njeno laganje o nepostojanju inflacije do sada se nikada nije dogodilo. Naravno da će tržište reagirati agresivno i loše. Ako se na ikoga, ikada možeš pouzdati to je da će političari u pravnom trenutku napraviti krivu stvar. Jedva čekam.


Nafta je otišla jako polako na 120$. Jako je važno da ide polako jer je to indikator dugoročnoga trenda. Ako nafta doista uđe u dugoročni trend prema gore onda su stvarno sve opcije otvorene i količina kaosa bi mogla postati zabrinjavajuća. Srećom imam kristalnu kuglu koja mi omogućava da znam sve što će se dogoditi i kako će stvari otići.


HIPOTEZE I PREDVIĐANJA: Prošli tjedan sam postavio hipotezu:


H: Tržište nije ugradilo rast kamatnih stopa u cijenu obveznica.


Ova hipoteza se pokazala točnom. Način funkcioniranja banaka u EU je značajno različiti od onih u SAD-u. Banke u EU se ne prilagođavaju budućim događajima nego reagiraju na prošla. Tako da stvarno pozicioniranje za rast kamatne stope je tek počelo prošli tjedan.


Kamatna stope u EU su značajno narasle, a obveznice padaju. Sada mogu napraviti detaljno predviđanje što će se dalje događati sljedećih nekoliko mjeseci i godina.


  • • ECB će krenuti u agresivnu borbu protiv inflacije. Naravno da to neće napraviti sa tržištem na svojoj strani nego će to napraviti protiv tržišta. Svim bankama će postati jasno da imaju problem i da je odobravanje kredita na 20 godina s fiksnom kamatnom stopom od 0,95% problematično ponašanja. Također pad cijena obveznica će uzrokovati velike gubitke i imobilizaciju likvidnosti za velike banke.
  • • Deficiti proračuna u EU će samo rasti zbog rasta troškova, pada prihoda i posebno rasta troškova kamata. Naravno političari će lagati da je sve pod kontrolom i da se sve odvija upravo onako kako su oni to zamisli i da se ne moramo zbog ničega brinuti.
  • • Kamatne stope će nastaviti rasti i krivulja prinosa će se značajno nagnuti.
  • • Kreditiranje će postati otežano i pasti će investicije u ekonomiji. Banke će se bojati rasta kredita u ekonomiji koja nema realni rast. Smanjenje kreditiranja banaka će samo dodatno oslabiti ekonomije koje trebaju inflacije.
  • • EU Next generation fond će doći u pitanje jer je predviđen pod krivim cijenama i ekonomskim pretpostavkama. Tako da očekivani impuls rasta neće moći doći iz toga smjera.
  • • Realna potrošnja građana će pasti. Rast cijene energije i poskupljenje ostalih dobara će uzrokovati pad standarda jer rast plaća neće pratiti rast cijena. To će dovesti do pada realne potrošnje i pada realnoga BDP-a.
  • • Cijene dobara će nastaviti rasti ako ne zbog rata onda zbog inflatorne spirale koja će hraniti špekulaciju.
  • • Ekonomija će ući u pravi stagflacijski ekvilibrij. Mali ili negativan rast koji će istovremeno biti praćen s povećanom inflacijom.
  • • Banke će imati pad profitabilnost zbog krivoga postavljanja prema cjenovnom riziku. Dobiti će im pasti. Obveznice koje imaju u bilancama će značajno izgubiti vrijednost, a novi krediti po većoj kamatnoj stopi će biti kreditno slabiji. Narasti će loši plasmani.
  • • Troškovi proračuna će rasti, posebno kamatni troškovi i troškovi za zaposlenike kao i opći troškovi. U jednom trenutku proračuni će dosegnuti točku pucanja i onda će se morati prisilno ići u fiskalnu konsolidaciju i smanjenje potrošnje što će značajno smanjiti agregatnu potražnju.
  • • Ekonomija će iz nagle inflacije preći u deflaciju kada krene ispuhivanje državnih proračuna.
  • • EU će ući u depresiju dok se ne napravi realna prilagodba kao što je Hrvatska imala u razdoblju od 2009 – 2013. Neće doći do ekonomske kataklizme samo neće biti realnoga rasta i rasta standarda. Zaposlenost će također značajno stagnirati.
  • • Političari će povećati opseg regulative i propisa kako bi stabilizirali ekonomiju što će značajno usporiti ekonomski oporavak tako da će depresija nepotrebno trajati puno duže nego što bi trebala.


Gore navedene točke se već odvijaju i kako sada stvari stoje to je jedini mogući scenarij jer svi rade sve krivo tako da i nije ništa drugo za očekivati. Prema tome nema nikakve neizvjesnosti ili nesigurnosti. Kao što sam napisao, meni je sve jasno i nema nikakvih neizvjesnosti o tome kako će se stvari dalje razvijati.


TAKTIKE I STRATEGIJE: Zauzeto sam masivne pozicije u EU obveznicama. Ukupna poluga u portfelju mi je 30:1. Kako sada stvari stoje situacija je jako jednostavna. Samo trebam držati pozicije. Baš me zanima do kada obveznice mogu padati.


Također sam aktivno trgovao sa S&P emini i DAX ugovorom. Radilo se o kratkoročnim trgovinama. Sklon sam imati dugačke pozicije u S&P indeksu sljedeći tjedan, ali želim vidjeti kako će se stvari odviti tako da mogu iz ove pozicije jako brzo pobjeći.


Imao sam i kratku poziciju u euru, ali sam je likvidirao zbog nedostatka uvjerenja. Euro treba pasti zbog svega gore napisanoga, ali isto tako imam još tri razloga zašto treba ojačati, pa kako nemam uvjerenja onda mi je bolje ne imati poziciju.


Imam dugački call spread u nafti. Ne želim propustiti pomak, a i moram hedgirati vlastite troškove života.


Pripremam dionice koje želim imati ili preko dionica ili preko opcija.


Ovo je osobna analiza. Autor upravlja vlastitim portfeljem koji koristi derivate i financijski polugu. Ovaj tekst je osvrt na trenutno stanje na tržištu i ne predstavlja investicijski savjet. Investiranje u financijske instrumente nosi rizike s kojima investitori trebaju biti upoznati. Autor također aktivno trguje tako da su sve navedene pozicije privremene i lako promjenjive. Opisane koje autor ima u svom portfelju se odnose na pojedini instrument. Autor izloženost može napraviti preko stvarnoga ili derivatskoga instrumenta. Metodologija analize se temelji na tehničkoj, fundamentalno i analizi sentimenta tržišta. Analize su proizvod samoga autora i temelje se isključivo na javno dostupnim podatcima. Analize trećih strana su eksplicitno citirane ako se spominju u tekstu. Konstrukcija teksta koristi osnove znanstvene metode kako ih je definirao Karl Popper.